Cestovatelské středy: Island a Faerské ostrovy

25. března 2013 v 16:10 | Lucie Podhorná |  Skandi v ČR


Dne 20.3. jsem byla s přítelem na přednášce v rámci Cestovatelských střed na PřF Masarykovy univerzity, které už několik let úspěšně pořádá Ondřej Herzán pod záštitou Spolku přírodovědců MU. Tématem byl Island a Fareské ostrovy. Co si budem, tyto dvě destinace jsou jedny z vysněných pro milovníky Skandinávie, Island tím, že je známější, tak i pro širší veřejnost.

Přednáška popisovala cestu uskutečněnou před pár lety, kdy vyrazilo cca 30 přírodovědců trajktem s autobusem Zdeňka Svobody na sever. Nedělala jsem si poznámky, takže údaje budou opravdu jen orientační, ale pro ty z vás, co tam plánujete cestu, mohou být nápomocné. Vyrazili z České Republiky do Dánska, kde se nalodili na trajekt a vypluli na Faerské ostrovy.

Faerské ostrovy je dánské autonomní území, známé mimo jiné tím, že se zde nachází několikrát více ovcí, než lidí (název znamená doslova Ovčí ostrovy). Tvoří ho 18 ostrovů, 11 menších ostrůvků a stovky maličkých ostrůvků. Naši přednášející tam nejeli pouze jako turisti, ale hlavně jako přírodovědci (zhruba polovina cestovatelů byli ornitologové), takže pro mě i kamaráda jakožto filology to bylo zajímavé zpestření. Dlužno říci, že přednášející byli opravdu bravurně připraveni, a vyprávěli navíc i o kulturních a historických souvislostech, takže to bylo opravdu výživné. Na Faerských ostrovech je zajímavé, že se zde lidé dožívají opravdu velmi vysokého věku a jde o jednu z mála zemí s velmi vysokou plodností a kladným přírůstkem obyvatel. Kontroverzním tématem je tradiční lov velryb, kde sami Faeřané nechápou, proč to vůbec někoho vzrušuje - dělají to tak už staletí a něco jíst musí.

Mě osobně se s krásnou a drsnou faerskou přírodou spojuje jeden pojem, a to zpěvačka Eivor Pálsdottir, nádherná žena s nádherným hlasem.


Ohledně Islandu vyzdvihli naši přednášející obrovskou výhodu vlastního autobusu, kdy jím objeli dokola celý Island bez nutnosti půjčovat si draze auto nebo být omezeni na místní dopravdu. Island má prakticky jen jednu silnici, která jde po jeho obvodu, a prý se tam velmi dobře stopuje. :) Lákadlem na Island, do země ledu a ohně, je samozřejmě unikátnost místní přírody - lávová pole, horké prameny, gejzíry, vodopády. Jen lesy tam nehledejte, islanďané všechny stromy, co tam rostly, vykáceli před stovkami let - teď jim tam roste pár stromků, ze kterých mají místní obrovskou radost a ukazují je turistům, kteří moc nechápou, proč. Objeli největší lákadla a dostali se i k místům, kam turisté zas tak běžně nechodí. A přivezli si super trička s obrázkem sopky a nápisem DON´T FUCK WITH ICELAND - WE MAY NOT HAVE CASH, BUT WE HAVE ASH :)

A ke konci nám pustili následující super video, lákající k návštěvě Islandu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama