Historickým krajem Halland

11. března 2013 v 13:48 | Lucie Podhorná |  Trocha historie
Halland (Hallands län) je jihozápadní oblast Švédska, jejíž nynější hranice zhruba odpovídají hranicím dřívější historické provincie Halland. Největším městem celé oblasti a také hlavním městem (residensstad) je Halmstad se zhruba 60 000 obyvateli, další velká města jsou Kungsbacka, Varberg a také Falkenberg. V Halmstadu se nachází univerzita zapojená do programu ERASMUS, takže tam můžete na nějaké krajany lehce narazit. A taky je tam Espresso house, great place for fika.

Až do roku 1658 (Roskildský mír během 30leté války) byl Halland součástí Dánska a i poté, co byl připojen k Dánsku jakožto součást dánských územních ztrát, se tak trochu považoval za něco extra. Přítomnost Dánska tu můžeme dodnes silně cítit, Dánsko je kousek (z Varbergu jezdí trajekt) a pokud narazíte na místní nářečí, tak je chrochtavé a už se tak trochu přibližuje zvukomalbou němčině (byť je to nic v porovnání s ještě jižnějšími městy jako Helsinborg nebo Malmö).

Co se týče přírody - pokud toužíte po divokém severu, tak v Hallandu jste špatně. Má zase jiné klady - je to místo, kam se jezdí lidé ze Skandinávie koupat k moři a jezdit na kole po dlouhých, rovných cyklostezkách a tak trochu zemědělskou krajinou. Rovnými myslím opravdu rovné - v okolí Falkenbergu má nejvyšší bod 52 m n.m. Pláže jsou zde podél celého pobřeží (jednou z nejznámějších je Skrea Strand ve Falkenbergu), v létě opravdu přelidněné, hlava na hlavě, jezdí sem tisíce turistů a bez dostatečného předstihu zde není možné sehnat v létě ubytování. Při mé zimní návštěvě měla krajina trochu ponurý, svérázný ráz.


V létě to má dost jinou atmosféru.
Po celém kraji Halland jsou roztroušené malé přírodní rezervace. Jsou trochu legrační, protože např. rezervace Stumpafallen má na délku asi necelé dva kilometry, ale zase je těch rezervací celkem dost a dá se vidět zajímavá krajina. Mne nejvíce oslovila přírodní rezervace Skipås (čti Skipos), neboli Guds gröna ängar, zelené boží louky. V zimě byla tráva bohužel spíš žlutá a hnědá, ale i tak na nás dýchla magická atmosféra, tak trochu podobná knihám J. R. R. Tolkiena.


Většina rezervací je bez automobilu bohužel špatně přístupná, Švédsko je veliká země s malou hustotou obyvatel, takže síť veřejné dopravy není zas tak hustá a vzhledem k její ceně se už vyplatí jet autem ve dvou, než veřejnou dopravou. To je docela neekologický aspekt skandinávců.
Skoro všechny kraje (län) mají pěkně zpracované internetové stránky a i s anglickou verzí. Odkaz na přírodní rezervace Hallandu: http://www.halland.se/sv/visit/upplevelser/sevardheter/naturupplevelser/naturreservat
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama