Býti prodavačkou ve švédském módním butiku

3. dubna 2013 v 20:35 | Lucie Podhorná |  Mé zážitky ve Skandinávii
Počátkem roku 2013 se mi povedlo strávit dva měsíce v městečku Falkenberg v jižním Švédsku jakožto brigádnice v módním butiku. Paní majitelka, u jejíž rodiny jsem i bydlela, byla moc příjemná paní původem z Finska jménem Merja (finské příjmení si s ostudou nepamatuju), a butik jménem Adalmiina byl dost výrazným módním činitelem ve Falkenbergu.

Nejsem moc veliký fanoušek do módy, takže vám to tu zasvěceně nezkritizuju a neohodnotím, ale dávám prostor k diskuzi. :) Oblečení, které Merja vybírala, nazývala slovem romantické. Spousta kousků byla dost bláznivých, některé z nich bych považovala za pyžama a rozhodně bych za ně nedala tolik peněz.

Jeden trochu ujetý model na ukázku:


Každopádně jsem jako prodavačka v butiku strávila dost času a postřehla jsem u Švédů pár odlišností od Čechů všeobecně v komunikaci s lidmi.

1) Švédi (zejména Švédky) si chodí do obchodu s oblečením popovídat. U menších obchodů je to markantnější než u třeba Lindexu, ale i tam je to vidět. Přijde zákaznice, buď se první mrkne na oblečení, nebo jde rovnou za prodavačkou, a započne konverzaci. Pokud nejde rovnou za prodavačkou, očekává, že se jí za maximálně tři minuty začnete věnovat, a pokud ne, bude hodně, hodně uvažovat, jestli se tam ještě někdy vrátí. Pro mě to v polovině druhého ročníku připravilo dost krušné chvíle. Jednak se opravdu zajímají o to, co kupují, otázky na přesné složení materiálu a sídlo továrny mě nejednou zaskočily, a jednak jim nedělá problém strávit hodně času plodnou konverzací s prodavačkou v obchodě, ve kterém si nakonec nic nekoupí.

2) Pokud si přejete opravdu nekupovat nerušeně, použijete frázi Jag ska bara titta lite (ja ska bara tita líte) nebo Jag kikar bara (ja šíkar bara).

3) Vztahy mezi lidmi jsou daleko méně formální, než u nás. Ve švédštině se nevyskytuje vykání, všichni si navzájem tykají. Říká se sice něco o studených seveřanech, ale není to pravda. Švédi jsou velmi milí lidé, kteří jsou zvyklí se bez důvodu navzájem s vřelým úsměvem zdravit. Pokud ukážete vstřícnost, a usmějete se, udělají pro vás cokoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama