Stopem a Couchsurfingem po Skandinávii: 4) Na jezeře Vättern, v Gränně a na ostrově Visingsö

23. dubna 2013 v 15:26 | Lucie Podhorná |  Stopem a Couchsurfingem ze Stockholmu do MalmöJezero Vättern je druhé největší jezero Švédska. Díky své rozloze má jeho okolí klima podobné pobřeží Atlantského oceánu, takže je tam pěkně chladno, což bylo na začátku září při naší návštěvě pěkně znát. Jezero je oblíbená rybářská destinace a je velmi známé pro cyklistický závod, který se kolem něj pravidelně každým rokem pořádá. Startuje ve městě Motala, trasa vede podél jezera, nemá žádné vítěze a žádné poražené.

Největším městem u jezera je na jihu Jönköping. My jsme jely s Hankou stopem ze severovýchodu, z Linköpingu a naším cílem bylo nejdřív městečko Gränna. Gränna je malebné městečko hojně turisticky navštěvované s krásnými domečky, kde se již od roku 1859 ručně vyrábějí cukrátka zvaná polkagrisar. Typická polkagrisar jsou pruhovaná, červenobílá, hodně sladká s jakoby lehce peprmintovou chutí - tím jsou právě jedinečná. Časem se sortiment místních cukráren rozšířil na všechny možné druhy dobrot, například kusy karamelu s ořechy na špejli (stojí za to, zábava na hodinu), a výrobnu polkagrisar můžete najít v téměř každém domě. Na kraji Gränny jsme nasedly na trajekt na ostrov Visingsö (za 50 SEK zpáteční cesta).

Ostrov Visingsö je skutečně úžasným zážitkem. Byl osídlen již v dávných dobách Vikingy a je opředen legendami, mj. i o svém vzniku - prý vznikl tak, že obr Vist žil se svojí manželkou obryní na východní straně jezera, a zbytek rodiny na západní straně. A když chtěli překročit jezero a zajít na návštěvu, bylo jezero příliš široké a potřebovali něco, kam by šlo stoupnout. Takže Vist hodil do jezera veliký drn - ostrov Visingsö.
Visingsö je rozlohou nepříliš veliký, pokrytý poli a lesy, hned v přístavišti si můžete půjčit kolo na projížďku nebo se vydat po značených cestách skrz ostrov. Jede se na něj za asi 50 SEK trajektem (cena tam i zpět).


Navštívily jsme jednak zříceninu středověkého hradu Visingborg, v dobách největší slávy 16.-17. století asi nejpůsobivější pevnost Švédska:
... kostel Brahekyrkan, postaven roku 1630 rodinou Brahe, který má nádhernou výzdobu a atmosféru a pracoval zde Tycho de Brahe...


... kostel Kumlaby kyrka ze 12. století...Visingsö je místo, kterým se dá hodiny toulat, kochat se krásnou a atmosférou přírody, prohlížet si kostely, hroby a domečky.


Přemítaly jsme, jestli tam někdo bydlí trvale, potkaly jsme i normální rodinné domky s auty u garáže, asi každodenní přejíždění trajektem není zas taková obtíž. Ani zdaleka jsme neprošly všechno, strávily jsme na ostrově jedno odpoledne a zase jsme stopovaly dál, směrem na Jönköping, vědomy si ošemetnosti situace - odpoledne se naklání a až turisti opustí Grännu, nezbude tam nikdo, kdo by nás do Jönköpingu vzal.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekN ZdenekN | E-mail | 17. ledna 2017 v 19:03 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na skandicz.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama