Na hluboký sever: 1) První vlaštovky

11. května 2013 v 11:26 | Lucie Podhorná |  Stopem do Abisko a zpět
Tak nám vzniká pomalu plán - stopovací červencová cesta k polárnímu kruhu. S jednou kamarádkou z oboru jsme se rozhodly, že volání severu je prostě neodbytné a nelze jinak než neodolat. Takže v červenci vyrážíme.

Na levné cesty na sever ze České republiky je pár variant - z Katowic s WizzAirem, z Budapeště RyanAirem, nebo chytit nějakou haluzáckou levnou letenku. My zatím čekáme na tu třetí variantu :)

Ze Stockholmu je to k polárnímu kruhu cca 1200km. Cestu tam plánujeme rozdělit do asi pěti dní. Vzhledem k cenám za vlak jsme se opět rozhodly pro variatu nejlevnější, čili stopování. Na sever vede dálnice E4, po nějakém kusu cesty už pomalu jediná cesta, co tamtudy vede, a my budeme dvě holky stopující v létě, takže to vidíme velice nadějně.

První zastávku po cestě bude Uppsala, se svojí první švédskou univerzitou, od středověku centrum vzdělanosti s nádhernou katedrálou, arcibiskupstvím a atmosférou. V Uppsale působila spousta švédských vzdělanců a významných osobností, např. botanik Carl von Linné (systém rozřazení rostlin), astronom Anders Celsius (Celsiova stupnice) , chemik Jöns Jacob Berzelius (moderní chemické značky prvků jako O, Fe) nebo filozof Swedenborg (Církev Nového Jeruzaléma, vychází z něj zejm. mormoni).

Další zastávkou bude Sundsvall. Z Uppsaly do Sundsvallu je cesta dlouhá 310km. Sundsvall je v našem subjektivním vnímání již dost severní, přitom se ve skutečnosti nachází zhruba přesně v polovině Švédska. Sundsvallu se říká také "kamenné město", kdy po posledním z několika požárů postavili znovu město z kamene. Každé léto je tam hodně hudebních festivalů, tak doufám, že se nám poštěstí nějaký chytit, třeba zrovna ten v červenci - Gatufesten. Já mám se Sundsvallem asi nejvíce spojenou hudební skupinu Garmarna, která tam byla založena.


Jinou variantou je město ještě kousek před Sundsvallem - město Gävle. Gävle je nejstarší město v historickém kraji Norrland, založené Kryštofem Bavorským. Kromě toho je Gävle nejznámější pro svoji pražírnu kávy a podnik obchodující s kávou a čajem Gevalia, ktery patří pod společnost Kraft General Foods Scandinavia. Gevalia je hlavním dodavatelem kávy do supermarketů.

Další zastávkou bude Umeå, od Sundsvallu vzdáleno 264km. Tam jednak bydlí naše učitelka psaní, :) a jednak je to univerzitní město, největší v kraji Norrland. Město bylo založeno Gustafem Adolfem, a také utrpělo mnoha požáry; po posledním požáru v něm a kolem něj byla vysázena spousta bříz, a dnes se Umeå občas říká "město bříz". Zdá se mi, že čím severněji jsme, tím více hudby se v těch místech odehrává - v Umeå bývá každoročně jeden z největších jazzových festivalů ve Skandinávii. Ale nejen jazz - také metal, hardcore punk a další podobné žánry. Asi to bude tím vhodným prostředím.

Teď už se pohybujeme v oblasti s velmi řídkým osídlením. O tři města a 265km dál leží Luleå, město vědy a kultury se subarktickým podnebím. Češi znají Luleå nejspíš ve spojení s hokejem. Co se týče místní hudby, nijak se neodchýlíme od dosavadního metalu. Také se tu konává švédský šampionát v Yukigassen - prý japonská hra, ale je to prostě koulovačka s pravidly, vítězi a různými šampionáty. Stylové, co? Z Luleå je to taky kousek do Finska, resp. města Kemi.

A přichází Kiruna. To už jsme hluboko v Laplandu, v nejsevernějším městě Švédska, 342km od Luleå a 145km nad polárním kruhem. Mohly bychom potkat nějaké Sámy a soby, mmm. Z Kiruny je to "kousek" do norského Narviku, který se prý Kiruně ani zdaleka nevyrovná. V Kiruně se hodně těží železná ruda, v zimě je z ní krásně viditelná polární záře a kousek od Kiruny se každý rok staví slavný ledový hotel v Jukkasjärvi. Kiruna je hodně turistická a příjmy z turismu hrají velikou roli. Jezdí se tam za Sámy, za soby, polární září, půlnočním sluncem, do národního parku Abisko.

Ohledně cesty jsme zatím uvažovaly nad stopováním a spaním ve stanu, popř. využitím CouchSurfingu. Teploty začátkem července by měly být nejpříznivější z celého roku, takže podmínky pro cestu dubou vcelku příznivé. Už se těšíme. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ancile ancile | Web | 9. září 2016 v 6:27 | Reagovat

online pujcka prostějov ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama