Na hluboký sever 3) Uganda ve Stockholmu

12. září 2013 v 12:24 | Lucie Podhorná |  Stopem do Abisko a zpět
Jaká Uganda? Ta nejugandovitější.


Ten týpek vpravo je Kenge - dle mého názoru nejhodnější a nejštředřejší hostitel, kterého jsme měli tu čest na naší cestě potkat (dle názoru mnohých proto, že nebyl Švéd. Pocházel z Ugandy a do Švédska přišel před šesti lety jako student nějakých environmental studies. Hýčkal si nás neuvěřitelným způsobem. Žije sám, takže byl moc rád, že měl společnost, která ho obveselovala a které se mohl věnovat. Návštěva Stockholmu byl velmi společenský a gurmánský zážitek - potkaly jsme se se spolužačkou Gabčou, která je ve Stokholmu již od ledna pracovně jako au-pair, dali jsme fiku (kávu se zákuskem, která kterýkoliv den nemůže na severu prostě chybět a ze které můžete, jako Míša, dostat menší otravu cukrem), šli do indické restaurace Chutney...


Mimochodem úroveň restauračních služeb je něco, co mi tu v České republice dost chybí. Tahle restaurace konkrétně ve mně zanechala silný dojem. Skvělé indické jídlo za zhruba 70 SEK, můžete si jít přidat, a k tomu zdarma stůl plný salátu, chleba, vody s okurkami (moc dobré), čaje, kávy. To by se tady asi nestalo. Ale fakt se mi to líbilo, líbil se mi ten přístup k zákazníkovi, a to, že zákazník je hýčkán. Spokojený zákazník dělá tu nejlepší reklamu.

Památek jsme moc neprošli, protože já ve Stockholmu už jednou byla a takové věci jako Riksdag (parlament) atd. jsem viděla, a Míša na památky moc není, tak jsme se podívali alespoň do Gamla Stanu, nejturističtější čtvrti Stockholmu, snad jediné místo opravdu plné turistů. Ve Švédsku je vidět, že je to obrovská země, všude je spousta prostoru. Nádhera.


Stockholm má něco málo přes půl milionu obyvatel a přesto, že si každý přestavuje, jak moc je severní, tak není. Leží sotva ve třetině Švédska. Je to krásné město, rozkládající se na ostrovech, plné vody, památek a zeleně. Dá se zde v pohodě strávit týden a každý den zažít něco úplně jiného. My strávily ve Stokholmu pouze den - náš cestovní plán byl hodně nacpaný a další den jsme měli na plánu krásnou, starobylou, univerzitní Uppsalu. A na cestu jsme od Kengeho dostaly tu nejlepší čokoládu - z Kazachstánu. Žeprý čokoládu nejí. Když byste na ni náhodou někde narazili, dejte si ji, je vážně báječná.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama