Hudební skupina Garmarna

6. října 2013 v 14:11 | Lucie Podhorná |  Severní glosy

Brun han rider sig till jungfruns gård
- Brun sover allena
- Ute för honom jungfrun står -
Det blåser och det regnar
-nordast uti fjällen, där vila ock tre nordmän -

Brun jede na dvůr mladé panny
Brun spí sám
Mladá panna před ním stojí
Vítr fouká a prší
V severních horách tři seveřané leží

Nádherná poezie severu. Jo, už jsem se za ty dva roky na skandinavistice naučila tuhle pochmurnou krásu oceňovat, i když jsem ji v sobě nejspíš měla už předtím, jinak by mě to na sever netáhlo. :) Tohle jsou první verše písně Brun (Brun znamená mj. také "zloděj") od skupiny Garmarna, úžasně temné, pochmurné skladby, která neskončí jak jinak, než vraždou, kdy mladá panna Bruna ve spánku sváže probodne za to, že již obral o panenství patnáct panen a chystal se totéž provést jí. No, podle písně byl fešák, pokud se tomu dá věřit, a že by usnul dříve, než jí ten věneček uzmul... no, těžko se mi to představuje. :) Ale očividně to panna zvládla, posledním veršem je:

Ännu skall jag bära mitt jungfrugull
Stále budu nosit zlato svého panenství

Takže borka. :)
Píseň Brun je magická, stejně jako další písně od Garmarny, kteří zpívají hlavně staré skandinávské balady. Zpěvačka má velmi důraznou výslovnost er, což patří ke staré švédštině. V porovnání se současnou švédštinou má gramatické, ale hlavně fonetické odlišnosti, např. slovo "já" v jiném než 1. pádu se švédsky řekně "mig", čti mej. Ve staré švédštině také "mig", ale čti mík. To je velmi značný rozdíl, přesto je stará forma jazyka není natolik odlišná, aby nebyla Švédům či studentům švédštiny nesrozumitelná.

Skupina Garmarna byla založena roku 1990 a ve folkmusik, čili oblasti lidové hudby, je pojem. Vznikli a tvořili ve městě Sundsvall, ve středu Švédska (byť již hluboký Norrland), a ve světě na sebe upozornili účastí v soutěži Eurovision. Vydali šest alb dobré hudby, a proto vy, co máte rádi poezii starého, studeného, a přesto hřejivého severu, neváhejte s poslechem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama