Proč nemůžete na severu zamhouřit oči?

7. října 2013 v 10:09 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Zamhouřit můžete, ale ke kvalitnímu spánku vám v letním období pomůžou jen kvalitní okenice, maska na oči či schop-nost spát i v nepříznivých podmínkách (světlo jako o zachmuřeném odpoledni). Nebo obrovská únava.

Na naší cestě vzhůru na sever do Abisko (čti zhruba jako Ábisku) jsme byly svědkyněmi zajímavým průřezem jednak krajiny a jazyka, ale také čím dál větší absence tmy. Posuďte sami.

Druhá polovina července, Stockholm, 23:30 večer.


Sundsval (geograficky uprostřed Švédska), o čtyři dny později, 00:27 v noci.


O pár set kilometrů výše, hlavní nádraží v Umeå, 22:30 večer.


Přírodní park Abisko, cca 200km nad polárním kruhem, 23:08 v noci. To, co vidíte, je nejslavnější scenérie v Abisko, tzv. Lapporten, neboli Laponská brána, která vznikla za doby ledové.


A pozor, vrchol. Po návratu z hor nám domluvený CS vybouchl, takže si v lesíku pod hotelem Abisko Turiststation stavíme stan. Kdy? 23:43 večer.Problémy spát jsem měla jen na začátku, pak se mi povedlo se adaptovat a později jsme už ve světle neměly se spaním problém. Něco trochujiného je orientace ve dve a v noci, pokud nemáte hodinky, můžee se úplně ztratit, co je za denní dobu. Je to hodně vyčerpávající. Ale je to boží.

Doporučují studenti Skandinávských studií.

:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rein Rein | 7. ledna 2014 v 0:33 | Reagovat

Zdravím :)
Chtěla bych se zeptat, jak jste se vlastně do Švédska dostali?
Předpokládám, že v rámci studií, jen by mě zajímalo, jestli to byla nějaká ojedinělá příležitost, nebo je takovýhle ´výlet´ organizovaný každý rok?
Předem děkuji za odpověď :)

2 Anička Anička | Web | 28. května 2014 v 19:11 | Reagovat

Tady je to fajn. Zas někdy juknu.

3 skandicz skandicz | 2. listopadu 2014 v 13:49 | Reagovat

[1]: Ahoj Reine, omlouvám se za pozdní odpověď :)
Nebylo to nic jakkoliv centrálně organizovaného, prostě se nám s kamarádkou zachtělo podívat se na daleký sever, tak jsme se domluvily a vyrazily. Skandinávie je velmi civilizovaná a i to stopování tam jakžtakž jde. Jestli tě to tam láká, neváhej :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama