Severská láska k podivným rybám

8. listopadu 2014 v 18:14 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Tak ta ve Švédsku kvete jedna báseň.

Jestli jste někdy byli v IKEA, tak za pokladnami, v oddělení jídla, mají v chlaďáku toto - marinované sledě. Sleď se řekne švédsky sill nebo strömming. Sill se loví severně od Kristianopel v severovýchodním Blekinge a strömming se loví u jižního a západního pobřeží, čili název je otázka místa lovu. Osobně jsem chutnala sledě v hořčici, a moc mi to teda nešmakovalo. Co vám?


Švédi ryby milují. Sleď, losos, síh, kapr, štika... Taky raci, ale to je kapitola sama pro sebe.

Sleď patří, jakožto pochoutka, ke všem švédským oslavám, velmi často v kombinaci s koprem. Rybu opékají, udí, nakládají nebo z ní vyrábí velmi kontroverzní pochoutku surströmming, velmi eufemicky řečeno fermentovaného sledě. Zapáchá to prý tak, že se to musí jíst jen venku a se zacpaným nosem a ještě to musíte spláchnout panákem něčeho ostrého.


Zajímavé je, že ve středověku se ryby konzervovaly hlavně solí, která se prý nikde ve Švédsku netěžila (nepovedlo se mi tuto informaci bohužel ověřit), proto se stala velmi strategickou surovinou. Například v severské sedmileté válce (16. století, Švédsko vs. Dánsko-Norsko, Polsko-litevská unie a Lübeck) odřízl dánský král Fredrik II. Švédsko od Severního moře, odkud získávalo sůl, což byl docela velký problém. Ostatně se zákaz dovozu soli stal ve švédských dějinách několikrát a nikdo z nich z toho tehdy nebyl zrovna nadšený. Sůl potřebujete každý den, a nejen vy jako lidi.

A teď jsem objevila jednu velkou zvláštnost, a to se jmenuje lutfisk. A je to, samotné se mi tomu nechce moc věřit, sušená ryba, která se před konečnou úpravou namáčí v louhu (roztok sody a hydroxidu vápenatého). Jde o tradiční vánoční pokrm, který poprvé zmiňuje norský spisovatel Olaus Magnus v roce 1555. Aby to bylo vůbec jedlé, tak se to po louhu máčí několik dní ve studené vodě, která se každý den mění. To, co před vás postaví na talíř, má konečné pH 11-12. Je to prý strukturou takové jakoby želé. Dnes jí lutfisk hlavně Norové a potom obyvatelé Minnesoty v USA. Dokonce každý rok pořádají festival Lutefest. A taky si z nich všichni ostatní dělají psinu. :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama