Státnice na Skandi

2. listopadu 2014 v 14:06 | Lucie Podhorná |  Skandi v ČR
Spousta vody uplynula, stromy shodily listí, pokryly se sněhem, zazelenaly se a znovu shodily listí a náhle sedím ve svém pokoji a jsem tu zpět.

Teď už se všem můžu chlubit titulem Bc. Došlo k tomu zcela záměrně a to zhruba v květnu tohoto roku, po pár týdnech usilovného studia. Musím se přiznat, že učit se na státnice mě neskutečně bavilo. Jsem člověk, který miluje historii, literaturu a jejich vzájemné vazby a propojení, a tato má vášeň na našem oboru nedostává zase tolik naplnění, takže jsem se při učení se na státnice vlastně docela realizovala. Víte, říkám si, že když už něco sakra studuju, tak bych na to potom měla být odborník. Ale necítím se tak. Co vy, ostatní studenti?

Měli jsme dva hlavní okruhy, a to jeden jazykový (6 otázek) a druhý z reálií (cca 17 otázek). O jazyku jsme měli mluvit švédsky, u reálií jsme si mohli vybrat. Učil se se mnou přítel, jeden z mála lidí, co mě vědomostně stíhá, takže to bylo úplné znalostní jiskření - až na to, že ke konci to uměl ještě líp jak já, potvůrka.

Otázky se týkaly všeho možného - různých válek, spisovatelů, historických období, politiky, školství. Musím říct, že politika mi fakt nešla a fakt jsem ji nechtěla. Sice jsem psala politologickou bakalářku, ale nerozuměla jsem tomu a nedopadlo to zrovna nejlíp. Moje nejoblíbenější otázky byly: August Strindberg, Selma Lagerlöfová, Skandinávie ve 2. světové válce, Vikingové. 30letou válku nemám ráda už od gymnázia.


A byla jsem fakt haluzák. Asi dva týdny před státnicemi jsem si koupila knihu Zrzavý Orm, bombastické vyprávění z vikinské doby, které jsem hltala. A šup, co jsem si vytáhla? Jo, přesně. Vikingové. :) A byl to největší klídek. Nenechali mě moc mluvit, spíš se ptali, ale co jsem nevěděla z naučené otázky, vytáhla jsem z téhle knihy. A fakt jsem si to užila.

A tak se ze mě, snad aspoň trochu zaslouženě, stal bakalář. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jindra Jindra | 2. listopadu 2014 v 16:41 | Reagovat

Já ti už kdysi říkal, že ten Zrzavý Orm je bombastická knížka ;-)

2 skandicz skandicz | 3. listopadu 2014 v 10:55 | Reagovat

Je, fakt je :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama