"Na švédské základní škole zakázali používat švédskou vlajku, prý je rasistická"

2. ledna 2015 v 14:01 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Dobré posilvestrovské odpoledne, přátelé

Dnes mě rozohnila jedna zpráva na freeglobe.parlamentnilisty.cz, na kterou jsem narazila na kamarádově facebookové zdi. Titulek článku zněl Švédská vlajka může být vnímána jako projev rasismu, proto ji základní škola zakázala. Samozřejmě mě článek hned zaujal, protože se týkal Švédska a celý se mi nějak nezdál, tak jsem si řekla, že ho ověřím.

A ejhle. Nevím, co má autor MoonChild mezi ušima, ale mozek s kritickým myšlením to nebude.

Zaprvé - když někde něco píšu, navíc na stránky s takovou čteností, jako jsou Parlamentní Listy, tak si ověřuji zdroje. Uvedený zdroj Nyheter Idag (česky Novinky dnes) je malý, bezvýznamný plátek (na FB má 5 604 liků, pro srovnání - Blesk má na FB 54 745 liků), který sám sebe považuje za alternativní a věnuje se hlavně imigrantům, uprchlíkům, muslimům a všemu ostatnímu, co tímhle způsobem vzbuzuje emoce. Podle mého názoru nejde o adekvátní zdroj.
Já jsem se jako na zdroj obrátila na Sveriges Radio, něco jako náš Český rozhlas, což už se za slušný zdroj dá považovat a porovnala jsem si pro sebe ony dva články. Wow.

Zadruhé - nedělám si s informacemi, co se mi zachce. A to platí jak pro Nyheter Idag, tak pro autora tendenčního článku MoonChild. Jedna věc je, jak aféru pojaly Nyheter, druhá je, jak celou událostí zamíchal/a MoonChild. Pokud jste si článek na Parlamentních Listech nečetli, dovolte mi vám ho v krátkosti shrnout.
Na školní besídku přišel chlapec s obličejem pomalovaným národními barvami a hračkou v podobě plastové pistole. Následoval přísný zákaz používání vlajky v prostorách školy s tím důvodem, že by její používání mohlo působit jako projev rasismu.

Znovu wow. Jednak můžete jasně vidět tendenčnost článku a tu zvedající se žluč a nevěřící pohledy všech českých čtenářů, o což primárně autorovi šlo. Ale teď se podíváme, jak incident popisuje Sveriges Radio.
Žák hodlal přijít na školní akci oblečen do uniformy se švédskou vlajkou (na Sveriges Radio víc není zmíněno, např. velikost, umístění atd., oproti tomu Nyheter Idag tvrdí, že měl vlajku namalovanou na obličeji), kopií zbraně a zároveň chtěl napochodovat ve chvíli, kdy bude hrát hudba připomínající tzv. velmocenské období švédské historie. Byl vedením školy upozorněn, že takhle se se státním symbolem nezachází, on odmítl poslechnout a proto škola vydala nový řád, který zakázala vlajku používat tak, jak ji chtěl použít žák. Vlajka se v této škole podle nich směla používat jen při nějaké mezinárodní příležitosti nebo na státní svátky. Na dotaz redaktora Sveriges Radio, zda jde o zákaz vlajky, odpovídá ředitel, že rozhodně ne, jen zavedli pravidla, která běžné školy mají, A NAVÍC když zjistil, že se ten řád dá takhle zpětně "špatně" vyložit, zrušil ho. Diskutovali o tom totiž ještě se žáky a zjistili, že ostatní chápou, jak se s vlajkou zachází a nemají s tím problém, proto žádná nová pravidla zavádět nebudou. Všimli jste si někde nějakého rasismu?

Rozdíl jako blázen, co? Úplně jiná událost. Ještě to vydýchávám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama