Březen 2015

Kroje severských kočovníků

16. března 2015 v 20:55 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Slyšeli jste už o Sámech? Pokud ne, tak jste jistojistě slyšeli o Laponcích, což je Sámy neoblíbené označení jejich národa (znamená totiž něco jako oblečený do hadrů). Laponci, jak název napovídá, žijí v Laponsku jakožto oblasti táhnoucí se od Norska až po Rusko (poloostrov Kola). Dodnes není jasné, odkud Sámové pochází a kdo vlastně geneticky jsou a v dobách, kdy byla Skandinávie posedlá eugenikou a rasami, si zažili své (rozepíšu jindy, sever a rasová posedlost je velké téma).

O Sámech se nedá moc prohlásit, že jsou národ. Fungují ve kmenech a například jižní a severní Sámové jsou spolu hodně na ostří nože. Sámština jako jazyk má několik dost odlišných dialektů, různé kmeny chovají soby různými způsoby a často dochází ke třenicím, nemluvě o napětí mezi státy, které dovolily Sámům na svém území kočovat a většinovému obyvatelstvu na severu se to často nelíbí. Na stopu po Laponsku jsme mluvily s kamarádkou Míšou s jedním mužem, který ve švédském Jokkmokku na polárním kruhu žije celý život a ten říkal, že Sámové jsou věčně nespokojení alibističtí vychcánci, kteří rádi vysávají státní kasu. Když se má například stavět nová silnice, neuvěřitelně proti tomu brojí, ale potom jsou první, kteří si to na ní na svých skútrech fičí.

I Švédsko má svou soutěž Superstar, kterou loni (2014) vyhrál Sám Jon Henrik, když zpíval tradiční sámský zpěv joik. Krásný mladík, přišel v tradičním kroji a zpíval píseň věnovanou svému mrtvému příteli - no bylo to jasné. :) Někteří by možná poznamenali, že to je jen vypočítavá propaganda, nechat vyhrát člena etnické menšiny. No je ale fakt šikovný, uznejte sami.


Sámové mají neobvyklou barevnou vlajku, na níž modrá symbolizuje měsíc, červená slunce a všechny barvy vlajky se objevují na sámských krojích, což nás přivádí k našemu hlavnímu tématu - sámské tradiční oblečení.


Dominantní barvou sámských krojů je modrá s červenými a žlutými dekoracemi, kroje se liší podle oblastí, kmenů i osad, takže mají mnoho variant. Často se z kroje používá jen košile kolt. Kolt má tři základní typy - severosámská kolt má několik zadních dílů, předek je v jednom dílu a se všitým klínem. Jiho a středosámská kolt má také záda z několika dílů, ale může mít z dílů i přední část a všité klíny, bohatě zdobené. Kolt se vyrábí z kůže, z vlněného plátna nebo vadmalu - látky vyráběné ve Skandinávii z nebarvené vlny. Kolt tady na obrázku pochází z finského Kaaresuvanto.Součástí kroje jsou dále kalhoty, pokrývka hlavy, pás, barmkläde - vyšívaný sámský nákrčník a boty ze sobí kůže.

Čepic a pokrývek hlavy mají Sámové nepočítaně variant. Zaujala mě jedna jménem de fyra vindarnas mössa - čepice čtyř zim. Vypadá jako kašpárkovská, protože má čtyři špičky - jako čtyři zimy. Je severosámská, původně jsme ji mohli najít u Sámů v Norsku na poloostrově Varanger, odkud se rozšířila i do severního Švédska.


Barmkläde je kousek oděvu, něco jako šátek či nákrčník, který se uvazuje na krk do výstřihu koltu a přikrývá prsa. Bývá bohatě zdobený (často kovovými nitěmi a perlami), na severu hlavně v barvách červené a zelené, na jihu červené a modré, objevuje se dokonce černá a zelená. Na obrázku je sámská slečna z oblasti švédského Luleå.


A více o sámských krojích příště. :)

http://www.samer.se/1225
http://sv.wikipedia.org/wiki/Samedr%C3%A4kt