Stopem a Couchsurfingem po Skandinávii: 3) Linköping, město katedrály a vodních kanálů

18. dubna 2015 v 13:18 | Lucie Podhorná |  Stopem a Couchsurfingem ze Stockholmu do Malmö
Naší další zastávkou na cestě na jih byl Linköping, univerzitní město. Má 100 000 obyvatel a my jsme tam zamířily jednak za naší couchsurferkou Sofií, studentkou logopedie a jednak za velmi slavnou katedrálou.


Podle názoru většiny v Linköpingu chcípl pes, ale mně se tam moc líbilo. Hlavně proto, že Sofie byla první skutečná Švédka, kterou jsme potkaly a blíže se s ní bavily a zasvětila nás do tajů švédské kultury - vzala nás do rozkošné kavárny a vysvětlila nám, co je to fika! Kdo ve Švédsku nevypije každý den litr kávy a nesní čtyři skořicové šneky - jako by nežil!To je velmi zajímavá věc na švédských kavárnách - vypadají jako domečky pro panenky. Je to úžasné (ale Hanka tomu očividně v prvních chvílích moc nevěřila).


Diocézie v Linköpingu je poprvé zmíněna v roce 1104. Šlo o velmi významné křesťanské náboženské centrum, avšak když se 1164 rozhodovalo o sídle arcibiskupa, byla namísto Linköpingu zvolena Uppsala - od té doby stál Linköping v pozadí. Šlo o malé městečko až do roku 1937, kdy zde umístil svou výrobu Saab. V 60. letech byla pak založena univerzita.

Členství ve státní církvi Svenska Kyrkan již není pár let povinné a církev se tudíž těžce potýká s odlivem věřících. Snaží se je přitáhnout do kostela všemi možnými způsoby - kavárnou přímo u kazatelny či hracím koutkem pro děti.U katedrály jsme se potkaly s mou kamarádkou z Čech, Hankou Kosinovou, která zrovna náhodou poblíž pracovala u koz na farmě. Připojila se k nám a šly jsme ve čtyřech objevovat další krásy Linköpingu, tentokrát Göta Kanal - vodní kanál dlouhý 600 km.No, dobře, nemůžeme říct, že by Linköping bylo to nejvíce vzrušující místo, kam můžete jet. Je spíš poklidně plující na mapě Švédska. Ale jsou tam krásná místa a především - lidi, které potkáte, tvoří většinu zážitku. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama