Květen 2015

Spelmanslag a moderní historie švédské lidové hudby

31. května 2015 v 18:48 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
S pojmem spelmanslag jsem se poprvé setkala na pražských mezinárodních Folklorních dnech, kdy jsem se o jednu takovou spelmansag starala. Dá se říci, že nás na Moravě máme cimbálové muziky a ve Švédsku jsou zase tato uskupení. V cimbálce je dominantní cimbál (samozřejmě), dále housle, viola, kontrabas a klarinet. Ve spelmanslag jsou dominantní housle (anglicky tzv. fiddle - mezi houslemi a fiddle není, pokud jsem to správně pochopila, rozdíl, jen folkloristi své housle raději nazývají fiddle), velmi často doprovázené nyckelharpou a občas kytarou, citerou či kontrabasem. Spelman je hráč švédské folklorní hudby, lag je skupina.

Ukázka typické hudby spelmanslag, hrají Bergmans Spelmanslag pocházející ze švédsky mluvící části Finska:


Melodie, které spelmanslag hraje, jsou taneční (jednoduché, několikakrokové tance, většinou skupinové), nehrají balady. Velmi často vychází z taneční formy zvané polska - neplést z polkou! Polska je typická pro severské země, tančí se v 3/4 rytmu a velmi často ji tančí více párů. Tady máte ukázku z představení ve stockholmském Skansenu, tančí soubor z Västgötalandu v místních krojích:


Takhle vypadá slavnostní västgötalandský kroj:


Na začátku 19. století se začaly sbírat a publikovat lidové písně (první zapsaná lidová píseň vyšla roku 1811, srov. František Sušil - první malá sbírka moravských národních písní vyšla 1835) a postupně znovu vznikali spelmani, začala se pořádat dokonce jejich utkání. Ve 20. letech zájem upadá, aby se znovu oživil v letech 50., kdy začaly vznikat první moderní spelmanslagy a o desetiletí později ve Švédsku dochází k jakési renesanci folklóru - významným mezníkem je album nejslavnějšího švédského jazzového hudebníka Jana Johanssona Jazz på svenska, které vychází roku 1964 a na kterém jsou jazzově upravené lidové melodie.


Ještě jedna drobnost ke stylu hraní spelmanslagu: typické pro ně je, že většina spelmanů hraje hlavní melodii a několik z nich jim jakoby kontruje druhou harmonickou linkou, založenou na terciích a sextách. A následuje poslední ukázka, zase od Bergmans Spelmanslag.


Na hluboký sever 5) Sundsvalští dráčci a socialistická stávka

29. května 2015 v 20:22 | Lucie Podhorná |  Stopem do Abisko a zpět

Sundsvalští dráčci! Pamatujete si kozy v Gävle? V Sundsvallu zase mají dráčky. Jsou roztomilí a zdobí je symboly místních sportovních klubů či novin, u kterých cítíte takovou pohodu, že si je prostě musíte číst ve vaně.


Sundsvalský zážitek jsme si mezinárodně okořenily - žije zde početná pákistánská komunita. Její "členkou" je i Zuzana, česká učitelka na místní mezinárodní škole, jejíž přítel je Pákistánec. Poprvé jsem se setkala s Pákistánci a překvapilo mě, jak milí, otevření a srdeční to jsou lidé. Na celý den se nás ujali, provázeli nás městem, vzali nás do kavárny, ukázali nám tzv. bilbingo a celou dobu jsme se skvěle bavili. Bilbingo, doslova autobingo je zábava, kterou jsem zatím viděla jen ve Švédsku: parkoviště plné aut, v každém někdo sedí, většinou celá rodina. Uprostřed parkoviště je auto s ampliónem, který hlásí čísla jako při běžném bingu. Kdo má všechna čísla, zatroubí. Mně to přijde trošku pošahané, co vám? :D


Sundsvall leží v regionu Medelpad a je jeho jediné město. Vzniklo v 17. století založením na zelené louce a na švédské poměry je velké, má skoro 50 000 obyvatel. Přezdívá se mu stenstaden, kamenné město, protože čtyřikrát lehlo při požáru popelem, než bylo postaveno z kamene. Je to průmyslové město a jako takové je prosycené silným socialismem - v roce 1879 se zde odehrála tzv. Sundsvallstrejken, sundsvalská stávka, kdy došlo ve švédské ekonomice k depresi a vedli ji lidé pracující na parních pilách, kterých tehdy bylo v Sundsvallu 23. Celý dřevařský průmysl na norrlandském pobřeží měli pod palcem tzv. träpatroner, něco jako dřevařští magnáti - jedni z nejbohatších mužů Švédska, kteří začali industrializovat jeho dřevařský průmysl, což samozřejmě připravovalo dělníky o práci. Rádi si chodívali popít a pojíst do sundsvalského hotelu Knaust, který mimochodem ještě stále stojí a funguje. Tak tito pánové vyřadili staré vodní pily a nakoupili parní pily, které byly daleko efektivnější a přinášely majitelům více peněz - ne tak ovšem dělníkům. Ti se dostali spolu s ekonomickou depresí na takovou úroveň, že v roce ekonomické deprese jejich mzda klesla na jednu švédskou korunu za 12hodinovou směnu. Träpatronerna dostali od státu půjčku, ale namísto pomoci dělníkům ji propili. Pak už stávku nedokázal nikdo odvrátit. Kromě jedné pily se zúčastnily stávky všechny a v protestním pochodu kráčelo na 5 000 dělníků. Vlastníci pil a místní správa zavolali na pomoc armádu s dělovými čluny a kulomety. Po osmi dnech dostali dělníci ultimátum - buď se vrátí do práce, nebo na ně vojáci nastoupí a zatknou je za nedovolené shromažďování. Dělníci se vzdali a träpatronerna to oslavili další pořádnou pařbou. Dělníky, kteří pokračovali ve stávce, rozehnala armáda a někteří museli i s rodinami opustit město. Stávka nevedla k moc velkému zlepšení životních podmínek - v Tunadalu se zvýšila denní mzda z 1,25 korun na 1,5 koruny denně.

Je zde univerzita Mittuniversitetet, která má tři kampusy a dá se na ní studovat všechno možné, mj. třeba kriminologie. Místní slavnou osobností je Lars Ahlin, autor knih jako Má smrt je má nebo Žena, žena a také hudební skupina zpívající starou švédskou hudbu Garmarna.A nabízet v kavárně zadarmo lógr ke hnojení zahrádky - to je super :)


Zdroje: http://sv.wikipedia.org/wiki/Sundsvallsstrejken
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sundsvall
http://sv.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%A4patron

11 songů, o kterých jste nevěděli, že je zpívají Švédi

21. května 2015 v 16:19 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Švédský pop je světový. Skutečně. Pokud se o něm chcete dozvědět víc, zde je můj 10minutový rozhovor pro ČT24 (přeskočte na Švédští Roxette zahrají v Praze). ;)

Ale o to mi teď nejde. Chci vám ukázat, že desítky nejznámějších songů od švédských autorů znáte, aniž byste věděli, že jde o Švédy. Tak jedem!

Peter, Björn and John

Zara Larsson


Ace of Base


The Cardigans


Avicii


Emilia Rydberg


José González


Basshunter


Mando Diao


Loreen


Europe