Královská svatba

13. června 2015 v 17:44 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Dnes každé Švédce a švédštinářce umřel kousek srdce. Možná jste už někdy viděli fotky švédského prince Carla Philippa. 36letý mladý muž, který spíše než jako Švéd vypadá jako sličný Španěl a nejedna žena po něm (až dodnes) toužila. Má starší spoluzačka nám zprávu o jeho zasnoubení vykládala se smutným povzdechem, že tím padají její plány jít stanovat před královský palác v naději, že by si jí všiml a chtěl si ji vzít.


Zajímavé je, že jako dítě neměl domácí učitele, ale chodil normálně do školy - nejdřív na tuto malou základní školu Smädslättsskolan ve Stockholmu, ze které pokračoval na tuhle Ålstensskolan - na obě školy chodila i jeho starší sestra, korunní princezna Viktorie. Poté navštěvoval toto celkem elitní gymnázium Enskilda Gymnasiet, kam znovu předtím chodila i korunní princezna Viktorie a i jejich sestra, princezna Madeleine, která nyní každou chvíli očekává narození druhého potomka (a takhle jim to dnes na svatbě slušelo).


Dva roky poté studoval princ na soukromé škole v Connecticutu a v roce 1999 odmaturoval na této soukromé internátní škole ve švédském kraji Värmland. Poté studoval grafický design, reklamu a začal se věnoval technice a zemědělství - v roce 2011 získal titul lantmästare - prakticky bakalář zemědělství. Po dobu svých studií se věnoval i spolupráci s Mattiasem Klumem, spisovatelem, fotografem a kameramanem se zaměřením na přírodu. Dělali spolu nějaké projekty pro National Geographic a vznikl z toho mj. dokumentární film o Carlu Linném.


Carl Philip má samozřejmě i nějakou armádní funkci, švédsky to je reservofficer i Amfibiekåren, ale nechtějte po mě vědět, co tomu odpovídá u nás. Taky je to sporťák, běhal nějaké okruhy v rámci Vasova běhu, jezdí pravidelně lovit a má taky rád rychlá auta - např. v roce 2012 zvítězil v Porsche GT3 Endurance Scandinavia.

A pak je tu Sofia Hellqvist. Ta nemá žádné šlechtické předky, pracovala jako modelka a učitelka jógy a ve Švédsku se proslavila svou účastí v reality-show Paradise Hotel. To není žádná sláva, že. Ale má to už jakousi tradici, svou ženu potkal současný král v Německu na tenise, kde dělala hostesku. Zasnoubili se loni a Sofii byl v návaznosti na to přidělen šlechtický titul.

Svatba se odehrála dnes, 13. 6. ve Slottskyrkan ve Stockholmu. A moc jim to slušelo.Žena, která má na následující fotce projev, je korunní princezna Viktorie.Několik měsíců před svatbou se Sofie vrhla do studia etikety a pravidel a celkově příprav na svou nadcházející funkci. Zmiňovala, že to je hodně těžké a opravdu jí to věřím - ta změna prostředí a ten tlak musí být neuvěřitelné. Ale co bychom my lidi pro lásku neudělali. :)


Pár vyšel z kostela a udělal v kočáře malé kolečko po Stockholmu. Nyní má princ projev a děkuje všem, co přišli oslavovat spolu s nimi lásku - to je doják. :) Poté po slavnostní večeři zahájí oslavu, na které bude účinkovat mj. i slavný DJ Avicii. Objevily se hlasy, které kritizuji královskou svatbu za občanské peníze, ale to k tomu už tak nějak patří.


Bouchají děla, vztyčují se kordy, mává se vlaječkami... Tak jim přejme, ať jsou spolu štastní. :)


http://sv.wikipedia.org/wiki/Prins_Carl_Philip
Fotky: Aftonbladet
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama