5 důvodů, proč je loppis jedna z nej věcí, které můžete ve Švédsku navštívit

26. září 2015 v 15:56 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
1. Na každém větším loppisu, tj. trhu s věcmi z druhé ruky, se setkává celé město a často přijíždí i přespolní. Schází se již půl hodiny před začátkem, jsou natěšení a velmi družní. Máte šanci udělat si nové známé. :)


2. Seženete tu cokoliv. Hračky, knihy, starožitnosti, oblečení, domácí sušenky, dvakrát nošené boty, pletené svetry, vycpaná zvířata, svícny, gramofonové desky, ručně vyšívané polštáře, you name it.


3. Je to tu hrozně levné. Knížky v rozmezí 1 - 20 SEK, béžový podzimní kabát za 50 SEK, porcelánové talíře 10 SEK za kus. To jsou ceny, na které ve Švédsku běžně nenatrefíte. Spíš vůbec, než běžně.


4. Prodejci jsou milí a komunikativní. U jedné babičky, od které jsem si koupila chňapky s vikingy, jsem se zakecala asi na dvacet minut o tom, jak v mládí odjela z Haparandy do Provence studovat francouzštinu a jak je to tam nádherné. Potom bydlela se svým mužem třicet let ve Stockholmu (mluvila krásnou rikssvenska) a nyní se věnuje rukodělné výrobě, kdy tradiční sámskou technikou vyrábí chňapky a polštáře. Její muž mi ukazoval chňapky s losem a smál se tomu, že Němci jsou losy úplně posedlí a u Luleå nedávno ukradli dopravní značky "Pozor, losi".


5. Můžete tam objevit jak poklady, které někdo zdědil/našel na půdě a chce se jich za pár kaček levně zbavit, tak krásné, ručně vyráběné věci. Kdybych už všechny prachy neprošustrovala, tak si u jedné babičky koupím ještě barevné vlněné ponožky za 150 SEK a sáček domácích skořicových šneků (kanelbullar).

A toto je můj úlovek! Graficky nádherně zpracovaná kuchařka klasických regionálních švédských jídel, dvě chňapky s vikingy od milé stařenky, co mluvila plynně anglicky a francouzsky a kuksa (guksi, švédsky kåsa) - z březového dřeva vyrobený hrneček, tradiční kus sámského nádobí. Už mám od Sámů amulet proti medvědům, pomalu se mi rozrůstá sámská sbírka. A stál jen 50 SEK! :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monča Monča | Web | 27. září 2015 v 10:25 | Reagovat

Závist! <3 :))

2 skandicz skandicz | Web | 27. září 2015 v 21:29 | Reagovat

Bylo to super, na příští zase vyrazím! :) A třeba tam seženu i nějaký ten kabát za pár korun

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama