Poslední východisko

27. září 2015 v 21:28 | Lucie Podhorná |  Skandi v ČR

Švédské velvyslanectví v Praze zahájilo kampaň #ReadNordic, kdy máte každý měsíc přečíst jednu knihu ze severské literatury a při výběru se řídit vždy kritériem aktuálním pro daný měsíc. Na měsíc září platí požadavek, aby hlavní postava knihy měla méně než 18 let. O nutnosti českého překladu nikde nic nepsali, tak jsem zašla do knihovny a vybrala si v oddělení teenage literatury knihu podle nejhezčího obalu. J

Název by se dal přeložit jako Poslední východisko. Hlavní hrdince, patnáctileté Julii, zemřela při autonehodě matka (otec již dávno, víc se nedozvíme) a rodinný právník ji prozatím poslal bydlet k tetě do vesnice Vägsände (Slepá ulička). Teta je velmi milá, ale trošku podivínská - například zapřísahá Julii, aby nikdy nechodila po setmění ven z domu a za žádnou cenu nikomu neotvírala, ani kdyby to byl někdo známý. Julii se zdá, že teta přehání, ale když ji cizí lidé na ulici šeptají, aby utekla, dokud může a kolem domu poletují v noci divné stíny, které se snaží dostat dovnitř, tak už jí do smíchu moc není. Všichni ve městě jsou totiž mrtví, nakažení neznámým virusem a jen jednou za rok, v noc podzimního plesu, mohou být po setmění venku, aniž by byli Julii nebezpeční.

Přiznám se, že v okamžicích nejvyššího napětí četby jsem se bála vyjít večer na chodbu, ale to byla asi nejlepší část knihy. Autorka jaksi pominula psychické následky Juliina traumatu ze smrtelné autonehody, které byla před pár měsíci svědkem, nahodila spoustu motivů, které dál nijak nerozvinula, takže byly jako kořeny, o které člověk zakopává na cestě a celkově nerozvinula psychologii postav. To, že Julie zjistí, že její vytoužený mladík je vlastně mrtvý a navíc nejspíš chodil kdysi s její matkou a možná je dokonce její otec, ji zarazí asi jen tak na dvě minuty, načež po něm touží dál a ještě více. V motivu podzimního plesu, na kterém se samozřejmě stane něco hrozného, vidím inspiraci tradičními americkými teenage (často upířími) filmy. I když - dá se říct, že na teenage žánr byla Den sista utvägen povedená, byť na Knihu hřbitova, kterou považuji za jednu z nejlepších strašidelných knih s dospívající hlavní postavou, to ani zdaleka nemá. Zopakuju tudíž nyní ostudné klišé - nesuďte knihu podle obalu a #readnordic ;)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama