Říjen 2015

Eliasleden - Eliasova cesta u Piteå aneb švédský Robin Hood

31. října 2015 v 9:26 | Lucie Podhorná |  Mé zážitky ve Skandinávii
Začátkem října jsem jela navštívit kamarádku ze školy Kláru do Piteå, kde dělá au-pair. Její rodina nám půjčila auto a my jsme vyrazily na túru. Klára dostala v turistickém centru mapku s největšími přírodními lákadly, kterou jsme ještě na příští návštěvě s túrou využily. Nepředstavujte si však turistickou mapu, jakou máme my. Je to spíš něco, co můj kamarád přírodovědec nazval "zasraný obrázok" a turistická značka má formu červeného pruhu na stromě, ano, přesně toho, kterým se u nás značí stromy k pokácení. Pokud nevěříte své vlastní mapě, čeká vás na začátku stezky ještě jedna, pro jistotu. ;-)


Kdo to byl Elias? Místní zbojník z 19. století, který se zhlédl v Robinu Hoodovi. Jeho lapkovská kariéra byla dlouhá a úspěšná, prý měl na krádeže talent už v kolébce. Jelikož však měl tak čestný vzor, i on okrádal jen bohaté a jejich majetek po nocích nechával u obydlí chudých. Byl mistr maskování, po velké krádeži v Öjebyn před pronásledovateli utíkal v ženských botách, aby je zmátl. Eliasův konec začal, když seděl na Högberget (součást Eliasleden), spravoval si kalhoty a spatřila ho tam nějaká stařena, která hned utíkala do vesnice ho napráskat. Elias zrovna zasedl k jídlu (jedl palt, viz níže), když k němu do skrýše vtrhli. Nějakou dobu se Elias úspěšně bránil paltem, který na starostu a jeho pomocníky házel, ale když mu palt došel, zatkli ho a vydali spravedlnosti.


Toto je palt. Tradiční norrlandské jídlo, knedlíky z brambor a mouky, které se jí s osmaženou slaninou a brusinkovou marmeládou. Není to úplně špatné, ale věřte mi, že po dvou takovýchto knedlících jsem byla najezená asi 10 hodin.


Vpravo na stromě vidíte turistickou značku. :-) na začátku října bylo všechno ještě krásně barevné. Ne stromy, protože z listnatých tu rostou skoro jen břízy a ty jsou žluté, ale porost u země se zbarví. Zajímavé je, že jsme byly ve výšce pár metrů nad mořem, ale flóra vypadala, jako bychom byly těsně pod Pradědem.


Na celé trase jsou 4 vrcholy, na které si můžete dle libosti vylézt, všechny vypadají víceméně takto. Všudypřítomný kámen je vzpomínka na období, kdy byla Skandinávie pokrytá až dvoukilometrovou vrstvou ledu.


Terén je tu opravdu zajímavý, to tentokrát nekecali. :-) Ona laponská příroda je svébytná a krásná, ale není moc pestrá, takže když v turistickém průvodci čtete "fantasticky různorodý terén s úžasnými vyhlídkami", tak to až zas tak fantasticky různorodé nebude a vyhlídka bude mít nadmořskou výšku max 300 m n. m.


Toto je hladová zeď. Ne ta pražská, ale stejně jako ona byla vystavěna hlavně proto, aby lidé měli v době nouze práci a měli si za co koupit jídlo.


Voda je tu všude. A rybáři taky. :-)

Pokud se budete nacházet u Piteå a budete přemýšlet, co s volným půldnem, tak Eliasleden rozhodně doporučuji. My jsme šly celkem svižně, protože jsme ten den ještě měly další plány, ale dá se to projít pomaličku, po cestě přespat v přístřešku a ta det lungt. A po cestě zpět si můžete udělat malou odbočku v Öjebyn, kde stojí domky starého města Piteå a ty mají velké kouzlo.Útok ve škole Kronan v Trollhättanu aneb určitě to udělal imigrant

23. října 2015 v 8:59 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Fakta

Včera, 22. října 2015, vešel do školy Kronan v Trollhättanu (jihozápadní Švédsko) muž ozbrojený dvěma noži (původně se myslelo, že šlo o meče). Byl maskovaný ve stylu Star Wars a děti všeobecně si myslely, že jde o halloweenskou maasku. Muž vzápětí pobodal několik žáků a učitelů, tři zemřeli, dva ještě v nemocnici bojují o život. Útočníka zastřelila přivolaná policie. V průběhu odpoledne se ukázalo, že útočníkem byl 21letý mladík, rodilý Švéd s obdivem k nacistickému Německu a nenávistí k imigrantům a útok měl zřejmě rasistický podtext. Vyšetřování ještě stále probíhá.

Reakce

Ve Švédsku je to všude ve zprávách, celá země je v šoku. Podívala jsem se na diskuze na sociálních sítích největších švédských plátků a tady jsou nejoblíbenější příspěvky:

Jag är normalt sett en fredlig och förlåtande person men om man går in på en skola och anfaller barn med ett svärd, ja då har man nog förverkat sin rätt att leva. 54 lajků
(Normálně jsem mírumilovný a odpouštějící člověk, ale když někdo přijde do školy a napadne děti mečem, no tak to se ten člověk připravil o právo žít.)

Vila i frid Ahmed; jag hoppas innerligt att det finns ett liv bortom detta och att du kommer till en bättre värld. 1 248 lajků
(Odpočívej v pokoji, Ahmede. Doufám, že existuje posmrtný život a že přijdeš do lepšího světa. (Ahmed je jedna z obětí, malý kluk))

Hade det varit en muslim hade alla sagt terrorist och IS är här,, terror har ingen religion eller etnisk bakgrund, sjuka människor finns överallt. 3 267 lajků
(Kdyby to byl muslim, všichni by křičeli, že to byl terorista a přišel Islámský stát. Terorismus není vyhrazený nějakému náboženství či etnickému původu, vyšinutí lidi existují všude.)

No a zpráva se objevila i na novinky.cz.

Útočníkem je 20-ti letý muž.Ještě mi v tom popisu něco chybí.Zapomněli dodat,že byl nejspíše slimácké víry.Mají ve Švédsku,co chtěli... 38 lajků

"Dnes je pro Švédsko černý den," komentoval událost předseda vlády Stephen Löfvens. ... Bohužel, nejen ten dnešní. Té černoty tam máte dost. 46 lajků

Tady máte názorný příklad cenzurované zprávy - maskovaný pachatel - A bude hůř - migranti si dobře uvědomují svou beztrestnost a slabost původních obyvatel Evropy. Švédové díky novým Evropanům jsou již druhořadými občany své země. Chceme to? Pokud ne, musíme to dát hodně nahlas a rychle najevo - všichni. Stovky umlčí, ale tisíce mají šanci. Zapomínáme na rčení našich předků "jen v jednotě je síla. 57 lajků

Lidi, proboha!!!

Ještě jedna věc. Imigrantů je ve Švédsku tolik, protože jim Švédi chtějí pomoci a vidí, jak na ně zbytek Evropy kašle. Čtvrť, ve které škola Kronan v Trollhättanu stojí, je z větší části obydlená imigranty, kteří tam i chodí do školy a právě z toho důvodu si ji mladý pravičák vybral.

Švédský zdroj: http://www.svd.se/polisen-det-ror-sig-om-ett-hatbrott/om/skoldadet-i-trollhattan

John Bauer, dědeček trolů

17. října 2015 v 22:54 | Lucie Podhorná |  Trocha historie
John Bauer byl původem po otci (Josef Bauer) Němec, ale narodil se v Jönköpingu v roce 1882. Kreslit ho bavilo snad odjakživa a v 18 letech byl přijat na stockholmskou Uměleckou akademii, kde studoval klasickou malbu. Ve svých 22 letech odjel do Laponska, kde měsíc studoval Sámy. Laponsko ho nadchlo, po hlubokých a temných lesích Smålandu byl ohromen otevřeností a barevností krajiny. Pořizoval fotky, náčrty, deníkové zápisky a své dojmy zachycoval i v dopisech rodině a přátelům. Po návratu napsal, ilustroval a vydal knihu o Laponsku a tato cesta ho i profesně silně ovlivnila, v následných malbách svých trolů hojně využíval folklórní sámské prvky (ornamenty, nože atd.).


V roce 1906 se John oženil s Ester, svou spolužačkou, múzou a vílou, kterou předtím zbožňoval hlavně přes dopisy. Byla mu velkou inspirací a snil o tom, že ona vytvoří domov v romantické chatě v lesích, zatímco on se bude toulat a hledat inspiraci - což se úplně neshodovalo s jejími představami o životě (narodila se a celý život žila ve Stockholmu). Po svatbě se usadili ve vile kousek od Gränny (u Jönköpingu), zakrátko se jim narodil syn. John úspěšně dokončil svůj soubor pohádek Mezi skřítky a troly a pustil se do experimentů s modernismem, přičemž jaksi zapomínal živit rodinu a manželství se ocitlo v krizi. V roce 1918 navrhl John v dopise své ženě rozvod, který se však nikdy neuskutečnil. Celá rodina tragicky zahynula ve stejném roce při cestě parníkem po jezeře Vättern do Stockholmu, kam se měli odstěhovat.


John namaloval spoustu obrazů a udělal spoustu ilustrací. Tato bílá princezna, která je jeho asi nejznámější postavou, se jmenuje Tuvstarr a je to světelná bytost, která se pod ochranou svého losa vydává na cestu do světa. Ilustrace se proslavily více, než samotné příběhy. Tuvstarr česky mimochodem znamená ostřice trsnatá. :) Johnova kniha pohádek Mezi skřítky a trolly (Bland tomtar och troll) je pro Švédy velká srdcovka a velký pojem. V českém překladu ji však nikde nemůžu najít, pochybuji, že vůbec existuje. Ale je to pro mě motivace zajít si tu v Kalixu do knihovny, půjčit si ji a ztratit se v pohádkách. :)


Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Bauer_(illustrator)
http://runeberg.org/jbauer/
http://bauer.artpassions.net/

Švédská fantasy a Hvězdokámen od Jo Salmson

10. října 2015 v 12:48 | Lucie Podhorná |  Severní glosy
Je to podivné, ale fantasy literatura nemá, navzdory silné základně mýtů a lidových pohádek, ve Švédsku tradici. Na konci 20. století se začaly vydávat švédské RPG (role playing game), kultovní je série her Drakar och demoner (Draci a démoni). Švédských spisovatelů fantasy je velmi málo. Nejvýznamnější současní autoři jsou Niklas Krog (Trilogin om Frihetskrigen - Trilogie o válce za svobodu) či Andreas Roman (Mörkrädd - Strach ze tmy), ale ani ti se neprobojovali za hranice své země. Literárními vodami zahýbala až kniha Låt den rätte komma in (Nechť vejde ten pravý od Johna Ajvide Lindqvista) s upíří tématikou, v českém překladu od Jany Holé. Od spisovatelky Nene Ormes vyšla urban fantasy Udda verklighet (Podivná skutečnost), která slavila v roce 2010 na knižním veletrhu Bokmässan v Göteborgu obrovský úspěch. A v roce 2012 vychází (s nominací na Augustpriset) první díl trilogie Engelfors a to kniha Cirkeln (Kruh), temná fantasy o teenage čarodějkách, která už je dokonce i zfilmovaná - autory jsou Mats Strandberg a Sara Bergmark Elfgren a o český překlad se postarala Jana Svatošová.


Jo Salmson se nepohybuje v této "smetánce" švédské fantasy. Knih již napsala spoustu, ale pohybuje se spíše v rámci pohádek pro starší děti a jedním z nejčastějších prvků jejích knih jsou draci. Kniha Stjärnstenen (Hvězdný kámen), kterou jsem si vybrala jako další pro #ReadNordic, je první ze série Drakarnas öde (Dračí osud) a hlavní hrdinkou je dívka Nea. Má Dar - vidí ve stínech odlesků z Hvězdného kamene aktuálně hrozící nebezpečí - a chtěla se stát hvězdomluvcem, stejně jako jím byl její otec, než za mlhavých okolností zahynul. Její mistr ji však při zkoušce odvrhne a šíří o ní, že její Dar je zlý a ona sama probudila démony, kteří je všechny zahubí. Nea však viděla mistra čaroděje, o kterém si všichni myslí, že ho její mistr před lety zabil. Lidé začnou Neu nenávidět a pokusí se ji dokonce zabít, Nea tudíž musí uprchnout a zjistit, co je vlastně její Dar zač a co jejímu světu hrozí.
Jo Salmson vytvořila kouzelný svět hvězdomluvců, dračích jezdců a Hvězdných kamenů, kde sice mladý čtenář ví, kdo je zlý a kdo dobrý, prostředí a postavy nejsou moc popsané a komplikované, ale autorka z čtenáře nedělá hlupáka; zápletky nejsou zcela předvídatelné a prostředí knihy tvoří příjemná atmosféra kouzel a divočiny. Třeba se této knihy někdy dočkáme v českém překladu. J