John Bauer, dědeček trolů

17. října 2015 v 22:54 | Lucie Podhorná |  Trocha historie
John Bauer byl původem po otci (Josef Bauer) Němec, ale narodil se v Jönköpingu v roce 1882. Kreslit ho bavilo snad odjakživa a v 18 letech byl přijat na stockholmskou Uměleckou akademii, kde studoval klasickou malbu. Ve svých 22 letech odjel do Laponska, kde měsíc studoval Sámy. Laponsko ho nadchlo, po hlubokých a temných lesích Smålandu byl ohromen otevřeností a barevností krajiny. Pořizoval fotky, náčrty, deníkové zápisky a své dojmy zachycoval i v dopisech rodině a přátelům. Po návratu napsal, ilustroval a vydal knihu o Laponsku a tato cesta ho i profesně silně ovlivnila, v následných malbách svých trolů hojně využíval folklórní sámské prvky (ornamenty, nože atd.).


V roce 1906 se John oženil s Ester, svou spolužačkou, múzou a vílou, kterou předtím zbožňoval hlavně přes dopisy. Byla mu velkou inspirací a snil o tom, že ona vytvoří domov v romantické chatě v lesích, zatímco on se bude toulat a hledat inspiraci - což se úplně neshodovalo s jejími představami o životě (narodila se a celý život žila ve Stockholmu). Po svatbě se usadili ve vile kousek od Gränny (u Jönköpingu), zakrátko se jim narodil syn. John úspěšně dokončil svůj soubor pohádek Mezi skřítky a troly a pustil se do experimentů s modernismem, přičemž jaksi zapomínal živit rodinu a manželství se ocitlo v krizi. V roce 1918 navrhl John v dopise své ženě rozvod, který se však nikdy neuskutečnil. Celá rodina tragicky zahynula ve stejném roce při cestě parníkem po jezeře Vättern do Stockholmu, kam se měli odstěhovat.


John namaloval spoustu obrazů a udělal spoustu ilustrací. Tato bílá princezna, která je jeho asi nejznámější postavou, se jmenuje Tuvstarr a je to světelná bytost, která se pod ochranou svého losa vydává na cestu do světa. Ilustrace se proslavily více, než samotné příběhy. Tuvstarr česky mimochodem znamená ostřice trsnatá. :) Johnova kniha pohádek Mezi skřítky a trolly (Bland tomtar och troll) je pro Švédy velká srdcovka a velký pojem. V českém překladu ji však nikde nemůžu najít, pochybuji, že vůbec existuje. Ale je to pro mě motivace zajít si tu v Kalixu do knihovny, půjčit si ji a ztratit se v pohádkách. :)


Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Bauer_(illustrator)
http://runeberg.org/jbauer/
http://bauer.artpassions.net/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama