Listopad 2015

iLiteratura - Khemiri a Englund

19. listopadu 2015 v 15:39 | Lucie Podhorná |  Skandi v ČR
Tak jsem začala číst knihy a psát recenze pro iLiteraturu. :) Je to velmi příjemná spolupráce, mou "komunikační osobou" je paní Marie Voslářová, absolventka skandinavistiky na FF KU, která pro mě v opravách recenzí dělá první poslední.

Recenzuji knihy, které zatím na českém trhu nevyšly. Většinou mají minimálně tři sta stran a jsou zajímavé. Asi tak bych to zhodnotila :D mám výhodu, že čtu rychle, takže 400stránkovou knihu za týden v pohodě dám.

První knihou, kterou jsem recenzovala, byla Född på en södag od PeKå Englunda. Druhou byla Allt jag inte minns od Jonase Hassena Khemiriho. Ta první byla příjemná oddechovka, ta druhá byla svíravá, hořkosladká a napínavá. Ta druhá byla právě nominována na Augustpriset (Khemiriho už druhá nominace) a já doufám, že ji promění. Khemiri je totiž první švédský spisovatel, který otevřel pro veřejnost palčivý problém diskriminace a identity imigrantů ve Švédsku, píše často tak, jak tato skupina lidí mluví (směs švédštiny, arabštiny a dalších jazyků) a dotýká se témat, ze kterých je člověku někdy až úzko, pro spoustu lidí jsou však každodenní realitou.


Zažijte historii Švédska

8. listopadu 2015 v 17:52 | Lucie Podhorná |  Trocha historie
Právě čtu nádhernou knihu jménem Upplev Sveriges historia (Zažijte historii Švédska) od profesora historie na univerzitě v Lundu Dicka Harrisona. Je rozdělená do kapitol podle krajů, u každé zajímavosti či památky je informačně velmi výživné povídání a navíc s nádhernými fotografiemi. Musím říct, že četbu si opravdu užívám a dozvídám se věci, o kterých jsem netušila. :) Vyfotila jsem vám pár ukázek toho, co mě obzvláště nadchlo.


Malba na stropě kostela Täby kyrka, stojícího u Enköpingu pochází z 15. století. Autorem je asi nejslavnější malíř kostelních maleb té doby, Albertus Pictor čili Albert Målare, Albert Malíř. Dodnes se zachovalo asi 35 jeho maleb, byť, samozřejmě, barvy zestárly a trochu změnily odstín. Výmalba tohoto kostela inspirovala např. Ingmara Bergmana k nápadu na Sedmou pečeť.


Zámek Tjolöholm v kraji Halland, krásný jako sen. Lars von Trier tu natáčel svůj film Melancholia. Místo je známé od 13. století, ale zámek v této podobě si nechal až na konci 19. století přestavět James Fredrik Dickson, obchodník starající se o královské stáje Oscara II.


Pevnost Karlsten na ostrově Marstrandsön. Až do míru v Roskilde v roce 1658 patřil ostrov i s celým krajem Halland Dánsku a byl obchodním centrem. Po roskildském míru se Karel X. Gustav rozhodl, že ostrov potřebuje pevnost a obranu proti Dánsku, a tak nechal postavit tuto pevnost. Pevnost byla mnohokrát napadena a bránila se dobře, fungovala též jako vězení, seděl tam např. slavný zloděj Lasse-Maja, známý tím, že pronásledovatele mátl v převlečení za ženu.


Kostel Rogslösa leží v Östergötalandu. Asi nejslavnější z celého kostela je tento portál. Kovářské umění předváděli mistři kováři často právě na dveřích církevních budov a nezřídka jde o skutečná umělecká díla. Tyto dveře vytvořil neznámý kovář, známý jako Rogslösamästaren (něco jako náš Mistr třeboňského oltáře) a můžeme na nich vidět obra či vyhnání Evy a Adama z ráje. Podle dendrologické metody se vznik dveří datuje přibližně na rok 1275.

Je toho samozřejmě daleko víc, kniha má skoro 300 stran a je vážně krásná. Jako další tu na mě čeká kniha Arkeologiska upptäcker i Sverige (Acheologické nálezy v Švédsku), už se těším. :)