Zažijte historii Švédska

8. listopadu 2015 v 17:52 | Lucie Podhorná |  Trocha historie
Právě čtu nádhernou knihu jménem Upplev Sveriges historia (Zažijte historii Švédska) od profesora historie na univerzitě v Lundu Dicka Harrisona. Je rozdělená do kapitol podle krajů, u každé zajímavosti či památky je informačně velmi výživné povídání a navíc s nádhernými fotografiemi. Musím říct, že četbu si opravdu užívám a dozvídám se věci, o kterých jsem netušila. :) Vyfotila jsem vám pár ukázek toho, co mě obzvláště nadchlo.


Malba na stropě kostela Täby kyrka, stojícího u Enköpingu pochází z 15. století. Autorem je asi nejslavnější malíř kostelních maleb té doby, Albertus Pictor čili Albert Målare, Albert Malíř. Dodnes se zachovalo asi 35 jeho maleb, byť, samozřejmě, barvy zestárly a trochu změnily odstín. Výmalba tohoto kostela inspirovala např. Ingmara Bergmana k nápadu na Sedmou pečeť.


Zámek Tjolöholm v kraji Halland, krásný jako sen. Lars von Trier tu natáčel svůj film Melancholia. Místo je známé od 13. století, ale zámek v této podobě si nechal až na konci 19. století přestavět James Fredrik Dickson, obchodník starající se o královské stáje Oscara II.


Pevnost Karlsten na ostrově Marstrandsön. Až do míru v Roskilde v roce 1658 patřil ostrov i s celým krajem Halland Dánsku a byl obchodním centrem. Po roskildském míru se Karel X. Gustav rozhodl, že ostrov potřebuje pevnost a obranu proti Dánsku, a tak nechal postavit tuto pevnost. Pevnost byla mnohokrát napadena a bránila se dobře, fungovala též jako vězení, seděl tam např. slavný zloděj Lasse-Maja, známý tím, že pronásledovatele mátl v převlečení za ženu.


Kostel Rogslösa leží v Östergötalandu. Asi nejslavnější z celého kostela je tento portál. Kovářské umění předváděli mistři kováři často právě na dveřích církevních budov a nezřídka jde o skutečná umělecká díla. Tyto dveře vytvořil neznámý kovář, známý jako Rogslösamästaren (něco jako náš Mistr třeboňského oltáře) a můžeme na nich vidět obra či vyhnání Evy a Adama z ráje. Podle dendrologické metody se vznik dveří datuje přibližně na rok 1275.

Je toho samozřejmě daleko víc, kniha má skoro 300 stran a je vážně krásná. Jako další tu na mě čeká kniha Arkeologiska upptäcker i Sverige (Acheologické nálezy v Švédsku), už se těším. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama