Prosinec 2015

Zimní portréty Kalixu

29. prosince 2015 v 14:05 | Lucie Podhorná |  Mé zážitky ve Skandinávii
Listopad. Zatím ještě spousta světla (až 4 hodiny denně) a slunce vysoko nad obzorem.


Prosinec. Slunce vychází o půl 11 a zapadá o půl 1. Neuvěřitelnou změnu ve světelnosti však způsobil sníh, který, když napadl, rozsvítil svět.Santa Claus a švédský vánoční skřítek tomte

7. prosince 2015 v 10:35 | Lucie Podhorná |  Trocha historie
Santu Clause všichni samozřejmě známe. Bodrý chlapík v červenobílém oblečku, co rozdává na potkání Coca-Colu a jezdí v sáňkách tažených létajícími sobíky. Ve většině západních zemí patří neodmyslitelně k Vánocům stejně, jako u nás v Česku Ježíšek. Pro většinu z nás je však Santa Claus i symbolem přílišné komercializace Vánoc posledních desetiletí. Odkud tato legendární postava pochází a jak vznikla?


Nutno podotknout, že snad všechny severské země tvrdí, že Santa ve skutečnosti pochází od nich a stále tam bydlí. Ve Švédsku je to městečko Mora, podle Dánů žije Santa v Grónsku a Fini si jsou naprosto jistí, že Santa bydlí v Rovaniemi (tam se nachází i Santova vesnička, oblíbený cíl tisíců turistů, kteři se tam se Santou fotí a posílají svým blízkým dopisy ze Santovy pošty). Na čem se však shodnou poněkud i serióznější zdroje je postava v pozadí Santy Clause, a tou je svatý Mikuláš. Ano, ten Mikuláš, co nám nosí uhlí a brambory.

Mikuláš působil jako biskup v Myře a už za svého života proslul svou dobrotou a štědrostí. Je jedním z nejvýznamnějších svatých celé křesťanské nauky a pojí se s ním řada předvánočních zvyků ještě z období středověku. Ještě než vstoupil v 19. století holandský Sinterklaas díky holandským osadníkům do americké ikonografie, měl několik rysů společných se staroseverským bohem Odinem. Sinterklaas například jezdil po obloze na bílém koni (Odin jezdil na Sleipnirovi) nebo rozdával dětem čokoládová písmena (Odin rozdával lidem runy).


V roce 1922 publikoval newyorský profesor Clement Clark Moore báseň A Visit from Saint Nicholas, kde zmiňuje elfy, komíny a soby. Báseň je nyní známá spíše jako Night before Christmas. Na popud této básně začali američtí umělci ztvárňovat Santa Clause a zvedla se vlna popularity. Neopadla vlastně dodnes.

A jak je to se švédským tomte? Vznikl nejspíše ze stejných pramenů - Odin, svatý Mikuláš, Sinterklaas. Vypadá jako trpasličí Santa Claus. Pohádkovou postavu jako takovou zřejmě v povědomí Švédů upevnil Viktor Rydberg povídkou Lille Viggs äventyr på julafton z roku 1871 a básní Tomten z roku 1881, kdy propojil zahradního trpaslíka s vánočním skřítkem. Jenny Nyström oba jeho texty ilustrovala - no a tomte byl na světě.


Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C5%A1
https://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus
https://en.wikipedia.org/wiki/Sinterklaas
https://sv.wikipedia.org/wiki/Jultomten
http://www.severskelisty.cz/kaleido/kale0014.php
Cindy Dell Clark. Flights of Fancy, Leaps of Faith: Children's Myths in Contemporary America.