Nový zákon týkající se žadatelů o azyl

31. května 2016 v 20:58 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
Ve středu 1. června 2016 začne ve Švédsku platit nový zákon týkající se odmítnutých žadatelů o azyl starších 18 let.

Loni přišlo do Švédska podle statistik úřadu Migrationsverket 70 384 dětí-žadatelů o azyl. Za rok 2015 bylo učiněno celkem 58 802 rozhodnutí o udělení azylu, z nich 32 631 kladných a 9 524 záporných, což, pozor, neříká nic o tom, kolik lidí do Švédska za rok 2015 přišlo (za celý rok 2015 to bylo 162 877, kdyby vás to zajímalo). Když totiž ve Švédsku požádáte o azyl, tak na rozhodnutí o udělení azylu čekáte hrozně dlouho, v poslední době až rok (kvůli velké tlačenici, která loni v zimě zapříčinila kolaps systému), takže vyřízené žádosti o azyl pochází ještě z předloňského roku.

Když do Švédska přijdete jako tzv. ensamkommande barn, tj. nezletilý bez doprovodu, přidělí vás úřady na starost nějakému švédskému kraji, který vám musí zajistit stejnou péči, jako mají děti švédské. V této době se o vás materiálně stará švédský stát, a to ať už jste zletilí nebo ne. Pokud je vaše žádost o azyl odmítnuta, můžete buď požádat znovu, nebo se vrátit do země svého původu (což je problematické, pokud nemáte doklady, jako je tomu v případě marockých nezletilých, které Maroko nechce bez prokázání identity přijmout; tito dospívající jsou proto zaseknutí v procesu - nemohou či nechtějí zůstat, ale jejich země je nepřijme). Do přijetí nového zákona to fungovalo tak, že pokud vaše žádost o azyl byla odmítnuta a vy jste zemi dosud neopustili, v den vašich 18. narozenin jste začali být považování za dospělé. V důsledku jste se z bydlení pro děti a dospívající pouze přesunuli do bydlení pro dospělé, avšak stát vás stále ubytovával a živil.

To však nový zákon mění. Pokud vám již bylo 18 let, vaše žádost o azyl byla zamítnuta a už nemáte možnost podat novou, ztrácíte právo na bydlení a ekonomickou podporu státu. To se týká celkem cca 4 500 lidí, jejichž počet bude narůstat s tím, jak budou plnoletosti dosahovat další a další. Záměrem je, aby dobrovolně odešli ze země a uvolnili místo potřebným. Dopady zákona jsou ovšem diskutabilní - existuje zde značné riziko, že se z velkého množství mladých lidí stanou bezdomovci, začnou se věnovat prostituci či prostě beze stopy zmizí. Týká se to zejména dětí z Maroka, a to z důvodu jejich obtížné identifikace.

Pokud vás zajímají statistiky týkající se množství a národnosti žadatelů o azyl ve Švédsku za rok 2015, najdete je zde.


Zdroje:

http://www.migrationsverket.se/download/18.7c00d8e6143101d166d1aad/1451894587413/Avgjorda+asyl%C3%A4renden+2015+-+Asylum+desicions+2015.pdf

http://www.migrationsverket.se/Andra-aktorer/Kommuner/Om-ensamkommande-barn-och-ungdomar/Statistik.html

http://www.dn.se/nyheter/sverige/de-hamnar-i-limbo-med-nya-asyllagen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama