40 let od svatby švédského krále Carla XIV. Gustava

19. června 2016 v 10:14 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
Dnes je tomu 40 let, co král Carl XVI. Gustav vyšel ze stockholmské katedrály Storkyrkan jako novomanžel. Jeho paní se stala Němka Silvia Sommerlath, se kterou se o čtyři roky dříve seznámil na olympijských hrách v Mnichově 1972. Carl udržoval jejich vztah po celou tu dobu v tajnosti, protože Silvia byla vše, jen je urozeného původu. Ale byla kočka, co říkáte?


Na olympiádě v Mnichově pracovala jako hosteska, ale na příští olympiádu, tu zimní v Innsbrucku, už měla jet jako členka organizační komise. Na veřejnost se zpráva o jejich tajném vztahu dostala až po čtyřech letech, 12. března 1976. Na zámku se toho dne prý novináři skoro ušlapali. A za tři měsíce byla svatba.


Vzali se 19. června 1976 ve Storkyrkan ve Stockholmu v přítomnosti 1 200 svatebních hostů. Carlovi bylo 30, Silvii 32 let. Svatební šaty ušil Silvii Marc Bohan z Dioru. Byla to první švédská královská svatba od roku 1797. Korunní princezna Victorie jako by Silvii z oka vypadla, co říkáte?


Victoria, současná korunní princezna, se narodila rok po svatbě - 14. července 1977. Za další dva roky přišel bratříček, Carl Philip. Za další tři roky se narodila princezna Madeleine.


Švédská královská rodina si vždy potrpěla na dodržování tradic a aby v rámci možností žila jako běžná švédská rodina. Takže rodiče s dětmi chodili do lesa na borůvky, pekli cukroví a v zimě lyžovali.


Rodinné foto z oslavy 20 let Carla na trůnu.


A takto vypadají Silvia a Carl Gustav dnes. Carl Gustav je čestným předsedou švédských skautů a rád se účastní jejich akcí, pravidelně jezdí např. na jamboree. Je taky fanouškem starých aut, vlastní třeba Volvo PV444. Silvia ráda čte, plave, jezdí na kole a obchází secondhandové trhy - loppisy. :)


Zdroj: http://www.svd.se/bilder-kungen-och-silvia-firar-40-ar-som-gifta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama