Červenec 2016

Nový seriál Modré oči (Blå ögon)

31. července 2016 v 19:19 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
Do světových vod vplul nový švédský krimiseriál jménem Blå ögon (Modré oči). Ve Švédsku je před volbami 2014 a společnosti zmítají radikální proudy z antiimigračního tábora. Novým želízkem v ohni předvolebního boje je tzv. Trygghetspartiet (Strana bezpečí), která prohlašuje, že nelze přijímat další lidi do záchranného člunu, který je už plný, a v první řadě by se mělo pomáhat Švédům. Svou činnost započala i extremistické skupina Veritas, která bere spravedlnost do vlastních rukou a postupně se zbavuje nevyhovujících (podle nich) švédských občanů.Hlavní postavou této Nordic noir je Elin Hammar (hraje ji Louise Peterhoff), která nahradí záhadně zmizelou kancléřku ministra spravedlnosti Sarah Farzin. Když se Elin pokusí zjistit, co se Sarah stalo, naráží na nečekaný odpor a je zatažena do politického bahna a odporného spiknutí.


Seriál sklidil ve Švédsku dost kritiky. Nehraje si totiž moc na politickou korektnost. Trygghetspartiet, která má znázorňovat stranu Švédští demokraté, má ve svém čele celkem odvážného a charismatického muže, což není způsob, jakým běžný Švéd vidí členy této strany. Navíc jedna z hlavních političek Trygghetspartiet je milující matka, babička a ošetřovatelka v domově důchodců a je tak velmi kontroverzní postavou. Louise a další herci toho od některých diváků schytali hodně, Louise to ale bere s nadhledem a dokonce oceňuje - prý je to znamení, že seriál není jen černobílý a že ho dělají správně.


Některé postavy vám nemusí připadat ne zrovna do hloubky propracované, faktem ale zůstává, že je to napínavé jako malé gaťky a podle The New York Times jde o jednu z nejzajímavějších událostí na mezinárodní seriálové scéně roku 2015. Louise samotnou jste už mohli vidět ve třetí sérii seriálu Most (Bron) nebo ve filmu Call Girl.

Špína světa politiky silně podbarvená současnou imigrační krizí a vzrůstem extremismu - tak takové jsou Modré oči a já doufám, že se brzy objeví aspoň s českými titulky. Pokud by nějaký vydavatel měl zájem a hledal překladatele, hlásím se dobrovolně. Úžasný Tak, a teď se jdu zase dívat.

Zdroj:

http://www.telegraph.co.uk/tv/2016/03/22/louise-peterhoff-all-hail-the-new-queen-of-scandi-crime/
https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2016/mar/24/blue-eyes-more4-terrifying-tv-show-that-tracks-the-rise-of-the-far-right-in-europe

Komáří mistrovství světa

27. července 2016 v 8:51 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
Předposlední červencovou sobotu se na severu Švédska v Övertorneå pořádal velmi zajímavý závod. Víte vůbec, kde je Torneå? Je to hraniční městečko mezi Švédskem a Finskem, mají tam mimochodem moc krásný kostel (vevnitř se nesmí fotit, ale běžte tam, interiér stojí za to).


No a Övertorneå (över = nad) leží 64 km přímo nad Torneå. Tam už jste v hlubokém Laponsku, obklopení spoustou mokřadů a jak jinak, komárů. Místní obyvatelé se rozhodli mraky krvelačných severských bestií využít k něčemu velmi kurióznímu - pořádají tu komáří mistrovství světa.

Principem je přilákat na svou nahou kůži co nejvíc těchto potvůrek se sosáčky. Loňský mistr světa Tommy Kyrö svůj titul bohužel neobhájil. Byl na hlavu poražen Kristofferem Ekersundem, na kterém se usadilo celých 135 komárů (o 22 víc než na Tommyho, kterému se loni podařilo nalákat 217 komárů). Tady je fotka z loňského mistrovství:


A toto je letošní borec Kristoffer! Gratulujeme! :D


Sexuální obtěžování na letních festivalech

7. července 2016 v 20:21 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
Je to smutné, ale bohužel jde o zatím největší švédské téma léta. Problém zpopularizovala v širokých médiích Zara Larsson. Tato 20letá zpěvačka, známá po celém světě (určitě znáte její píseň Uncover), se v lednu, když se na veřejnosti začaly vynořovat informace o sexuálním obtěžování na fesťáku We Are Sthlm, vyjářila na svém blogu v příspěvku "Ett svin är ett svin" (hajzl je hajzl). Tvrdě kritizuje policii, která měla celou událost ututlat a vyjadřuje naději, že to všechny holky ve zdraví přežily. Pokud je nějaký kluk bude obtěžovat, mají ho prostě udeřit do koulí. Píše, že násilí je násilí a hajzl je hajzl bez ohledu na původ.

Informace o obtěžování na festivalech ve Švédsku se začaly vynořovat po útocích v Kolíně a týkaly se až dva roky starých festivalů. Po lednové vlně oznámení rozruch na chvíli utichl, aby se s obnovenou silou vynořil nyní, ve fesťákové sezóně. V Karlstadu byl začátkem července festival Putte i parken, ze kterého přišlo jedenáct trestních oznámení. Zpěvačka Pernilla Andersson v následném otevřeném dopisu, který odeslala do Göteborgs-Posten, vyjádřila svůj smutek a obrovské znechucení ze současného stavu věci.

Na začátku července byl v Norrköpingu velký festival Bråvalla. Ke dnešnímu dni bylo ohlášeno pět případů znásilnění, z nichž jedno se mělo odehrát přímo během koncertu již zmíněné Zary Larsson. Zaru to nesmírně rozčílilo a na svém Twitteru napsala několik rozohněných příspěvků, kde mj. klukům přeje, aby shořeli v pekle (ani se nedivím) a soptí nad těmi, co se brání, že oni jsou hodní a nikdy by nic takového neudělali ("co dělají všichni hodní kluci, když jsou holky znásilňo-vané?"). Na Bråvalla hráli taky Mumford & Sons, které tato aféra hodně zarmoutila a kapela následně oznámila, že dokud se organizátorům nepodaří tyto útoky zastavit, už tam nikdy nevystoupí.

Nicolas Lagerstam, šéf festivalu Putte i parken, je toho názoru, že je nyní nahlašováno více útoků z toho důvodu, že organizátoři dívky nabádají, aby se nebály se ozvat. Faktem však zůstává, že nyní jsou festivaly nuceny jednat. Uvažuje se (hlavně v Göteborgu) o několika možných opatřeních - nejdrastičtějším by bylo zavést tzv. "bezpečné zóny", kam by mohly jen dívky. Prozatím se doufá, že by mohla stačit pomoc dobrovolníků a vyššího počtu členů ochranky. Tak můžeme jen doufat, že se to brzy vyřeší. Je to celkem síla, že se ve Švédsku dějí takové věci, ale zase by bylo naivní domnívat se, že u nás se to neděje. Ještě podotknu, že vzhledem ke stále probíhajícím vyšetřováním není totožnost pachatelů známa.


Zdroje:

http://www.dn.se/kultur-noje/musik/zara-larsson-om-overgreppen-polisen-gjorde-fel/
https://www.gp.se/n%C3%B6je/pernilla-anderssons-ilska-mot-m%C3%A4n-som-v%C3%A5ldtar-1.3451075
http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/valdtaktsforsok-anmalt-pa-bravallafestivalen
http://www.svd.se/de-har-fatt-nog-av-festivalovergreppen#sida-6