Sexuální obtěžování na letních festivalech

7. července 2016 v 20:21 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
Je to smutné, ale bohužel jde o zatím největší švédské téma léta. Problém zpopularizovala v širokých médiích Zara Larsson. Tato 20letá zpěvačka, známá po celém světě (určitě znáte její píseň Uncover), se v lednu, když se na veřejnosti začaly vynořovat informace o sexuálním obtěžování na fesťáku We Are Sthlm, vyjářila na svém blogu v příspěvku "Ett svin är ett svin" (hajzl je hajzl). Tvrdě kritizuje policii, která měla celou událost ututlat a vyjadřuje naději, že to všechny holky ve zdraví přežily. Pokud je nějaký kluk bude obtěžovat, mají ho prostě udeřit do koulí. Píše, že násilí je násilí a hajzl je hajzl bez ohledu na původ.

Informace o obtěžování na festivalech ve Švédsku se začaly vynořovat po útocích v Kolíně a týkaly se až dva roky starých festivalů. Po lednové vlně oznámení rozruch na chvíli utichl, aby se s obnovenou silou vynořil nyní, ve fesťákové sezóně. V Karlstadu byl začátkem července festival Putte i parken, ze kterého přišlo jedenáct trestních oznámení. Zpěvačka Pernilla Andersson v následném otevřeném dopisu, který odeslala do Göteborgs-Posten, vyjádřila svůj smutek a obrovské znechucení ze současného stavu věci.

Na začátku července byl v Norrköpingu velký festival Bråvalla. Ke dnešnímu dni bylo ohlášeno pět případů znásilnění, z nichž jedno se mělo odehrát přímo během koncertu již zmíněné Zary Larsson. Zaru to nesmírně rozčílilo a na svém Twitteru napsala několik rozohněných příspěvků, kde mj. klukům přeje, aby shořeli v pekle (ani se nedivím) a soptí nad těmi, co se brání, že oni jsou hodní a nikdy by nic takového neudělali ("co dělají všichni hodní kluci, když jsou holky znásilňo-vané?"). Na Bråvalla hráli taky Mumford & Sons, které tato aféra hodně zarmoutila a kapela následně oznámila, že dokud se organizátorům nepodaří tyto útoky zastavit, už tam nikdy nevystoupí.

Nicolas Lagerstam, šéf festivalu Putte i parken, je toho názoru, že je nyní nahlašováno více útoků z toho důvodu, že organizátoři dívky nabádají, aby se nebály se ozvat. Faktem však zůstává, že nyní jsou festivaly nuceny jednat. Uvažuje se (hlavně v Göteborgu) o několika možných opatřeních - nejdrastičtějším by bylo zavést tzv. "bezpečné zóny", kam by mohly jen dívky. Prozatím se doufá, že by mohla stačit pomoc dobrovolníků a vyššího počtu členů ochranky. Tak můžeme jen doufat, že se to brzy vyřeší. Je to celkem síla, že se ve Švédsku dějí takové věci, ale zase by bylo naivní domnívat se, že u nás se to neděje. Ještě podotknu, že vzhledem ke stále probíhajícím vyšetřováním není totožnost pachatelů známa.


Zdroje:

http://www.dn.se/kultur-noje/musik/zara-larsson-om-overgreppen-polisen-gjorde-fel/
https://www.gp.se/n%C3%B6je/pernilla-anderssons-ilska-mot-m%C3%A4n-som-v%C3%A5ldtar-1.3451075
http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/valdtaktsforsok-anmalt-pa-bravallafestivalen
http://www.svd.se/de-har-fatt-nog-av-festivalovergreppen#sida-6
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama