Srpen 2016

Dočasný (a tvrdý) zákon o azylu

7. srpna 2016 v 14:38 | Lucie Podhorná |  Aktuálně ze Sverige
20. července nabyl účinnosti nový švédský zákon o azylu (Riksdagem schválený 21. června), který upravuje podmínky získání azylu a jeho délku, a platí retroaktivně. Hlavně kvůli jeho retroaktivitě se ve Stockholmu odehrály protesty stovek žadatelů o azyl, kteří upozorňovali na nespravedlnost takového zákona. Nebudeme se tu zabývat otázkou retroaktivity tohoto zákona (nejsem právnička a nepodařilo se mi přesně zjistit, zda jde o pravou rektroaktivitu, ale zase proč by se nad tím jinak všichni tak rozčilovali), ale mrkneme na to, co zákon obsahuje a co bude znamenat.


Tento nový zákon bude účinný jen tři roky a dočasně omezuje možnost záskat ve Švédsku povolení k trvalému pobytu (které člověk, pokud úspěšně prošel azylovým řízením, obdržel vždy). Ten, komu bude nyní ve Švédsku přiznáno postavení uprchlíka, dostane povolení k pobytu na 3 roky, a ten, kdo se do kategorie "uprchlík" nevleze, ale bude mu přiznán nárok na mezinárodní ochranu, bude mít povolení k pobytu na 13 měsíců. Pokud budou po uplynutí této doby důvody, z nichž dotyčný povolení k pobytu dostal, přetrvávat, může mu být toto povolení prodlouženo. Pokud je tento člověk schopný uživit se, může dostat i povolení k trvalému pobytu - tím pádem jedinou cestou, jak z dočasného pobytu udělat trvalý, je práce.

Nová úprava se taky významně dotkne práva na sloučení rodiny. Nyní už smí do Švédska v rámci práva na sloučení rodiny přijít jen manžel(ka), partner(ka) a děti mladší 18 let. Pokud je manželi či partnerovi méně než 21 let, může úřad zamítnout vydání povolení k pobytu (opatření proti sňatkům dětí). Navíc nyní bude muset žadatel o sloučení rodiny dokazovat, že je schopný se o příchozí ekonomicky postarat - dříve musel dokázat jen, že je schopný se uživit sám (neplatí v případě, že žadatel je uprchlík nebo dítě).

Zákon je retroaktivní v tom smyslu, že povolení k dočasnému pobytu dostanou ti, kteří si o azyl zažádali od 24. listopadu 2015 dál (tj. den, kdy byl zákon poprvé předložen), ne od 21. června 2016, kdy ho Riksdag podepsal - což je nejproblematičtější záležitost tohoto zákona.


Švédští demokraté a Moderaterna chtějí, aby zákon byl trvalý, protože se obávají, že tak krátká doba nebude k vyřešení krize stačit. V roce 2018 budou ve Švédsku volby, to už budou nějaké výsledky zákona vidět, takže se z něj nejspíš stane žhavé volební téma.

Zdroje:

http://www.migrationsverket.se/Om-Migrationsverket/Nyhetsarkiv/Nyhetsarkiv-2016/2016-06-21-Riksdagen-har-beslutat-att-tillfalligt-begransa-mojligheten-att-fa-uppehallstillstand-i-Sverige.html
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/harda-asyllagar-kan-bli-verklighet